chaffing اسلامی انقلاب انقلابی مقاومت بسیج

chaffing: اسلامی انقلاب انقلابی مقاومت بسیج سپاه پاسداران اقتصاد مقاومتی اصفهان سپاه پاسداران

گت بلاگز سیاسی منطق ما در دنیا بازتاب مورد نیاز را ندارد ، ریاض تصور می کند با دلار می تواند

سعودی ها دست به قماری زدند ولی در دستان خود ورق به اندازه کافی و مورد نیاز ندارند لذا ، آنها تصور می کنند با دلار و پول می توانند پرسشها را حل کنند.

منطق ما در دنیا بازتاب مورد نیاز را ندارد ، ریاض تصور می کند با دلار می تواند

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی گروه تحریریه سایت جوان،پشت پرده قطع روابط قطر و سعودی 16 خرداد در برنامه گفتگوی خاص خبری با حضور حمید رضا آصفی سفیر اسبق جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در امارات و سعدالله زارعی کارشناس ارشد پرسشها غرب آسیا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

عبارات مهم : ایران
سعودی ها هیچ وقت استقلال کشورها را قبول نداشتند

سعدالله زارعی کارشناس ارشد پرسشها غرب آسیا درپاسخ به پرسش اول مجری برنامه راجع به درگیری قطر و عربستان سعودی گفت: سعودی ها از ابتدای تاسیس در سال 1931 اساسا به دنبال زیر پرچم خود بردن 7 کشور در شبه جزیره بودند و هیچ وقت استقلال کشورها را قبول نداشتند.

وی با بیان اینکه سعودی ها با وقاحت تمام علیه یمن که سابقه تاریخی و تمدنی مشخصی دارد اقدام کردند اظهار داشت:سابقه تاریخی یمن بسیار زیاد از سعودی هست، این درحالی است که سعودی ها هیچ وقت استقلال آنها را نپذیرفته اند، سعودی ها هر لحظه به دنبال این بودند تا قطر را به زیر پرچم خود بیاورند.

این کارشناس ارشد پرسشها غرب آسیا با اشاره به اینکه سعودی ها ادعای سرزمین در 24 مایلی قطر را دارند گفت: حتی جهت اینکه قطر را تحت فشار قرار دهند با امارات قرارداد بستند تا حاکمیت سرزمینی قطر را نقض کنند، که این عنوان مورد اعتراض قطر قرار داده شد .

زارعی با بیان اینکه مناقشات قطر و عربستان باعث لغو تابعیت 4 هزار قطری شد ادامه داد: سعودی ها هر لحظه جهت سیطره بر قطر به دنبال بهانه بودند ، سعودی ها نظریه ای دارند مبنی بر اینکه آنها استحقاق این را دارند که رهبری دنیا اسلام و عرب را داشته باشند ولی این رهبری را ندارند لیکن مصر به اندازه گذشته در صحنه سیاسی وجود ندارد،عراق شرایط گذشته را در محور عربی ندارد لذا آنها براساس این عنوان تلاش می کنند گام به گام به رهبری دنیا اسلام و عرب برسد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در دنیا اسلام و عرب به اندازه کافی کشمکش وجود دارد افزود: سعودی ها در حلقه قدرت خود با خلل هایی روبرو هستند به طوری که آنها نمی توانند از زبان یمن حرف بزنند.
زارعی با اشاره به اینکه در اجلاس ریاض نه تنها قطر بلکه عمان هم علیه مصوبات و بیانیه ها موضع گرفت گفت: این کشورها بر اهمیت رابطه با کشور عزیزمان ایران تاکید داشتند و از سوی دیگر کویت هم پیغام فرستاد که با کشور عزیزمان ایران همراه است و کشور عزیزمان ایران را کشوری مهم در منطقه دانست و لذا این مسئله جهت سعودی ها بسیار تلخ و دردناک هست، در این مسئله قطر به عنوان ضعیف ترین حلقه تاوان مخالفت علیه سیاست های سعودی را پرداخت می کند.
سعودی ها در این شیطنت تیر بی هدفی را شلیک کردند که به سوی خودشان کمانه خواهند کرد

این کارشناس پرسشها غرب آسیا با اشاره به اینکه سعودی ها هر چه سیاست تبلیغی ضد ایرانی را زیاد کردن دهند با ریزش مواجه خواهند شد ادامه داد: سعودی ها در این شیطنت و درگیری تیر بی هدفی را شلیک کردند که به سوی خودشان کمانه خواهند کرد، سعودی ها دست به قماری زدند ولی در دستان خود ورق به اندازه کافی و مورد نیاز ندارند لذا ، آنها تصور می کنند با دلار و پول می توانند پرسشها را حل کنند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه کشور عزیزمان ایران در این ماجرا چگونه می تواند تصویر العمل نشان دهد افزود: یک هفته از شروع این ماجرا می گذرد و بعید است که بحث تنش به سمت درگیری نظامی سوق پیدا کند،ما ظرفیت های بزرگی جهت ایفای نقش در منطقه داریم که باید از آن استفاده کنیم و در خصوص حل پرسشها منطقه ای جهت کشورها توضیح دهیم ، باید پایتخت های منطقه را در این گونه موارد توجیه کرد این در حالی است که در این زمینه به اندازه کافی فعال نیستیم.
وی با بیان اینکه منطق ما در دنیا بازتاب مورد نیاز را ندارد ادامه داد: باید از دیپلماسی عمومی ، مجلس و شرکت های مردم نهاد استفاده کرد و آنها را فعال کرد و بایستی بر مبنای منافع ملی و مصالح مسلمانان منطقه برخورد فعالی داشته باشیم و منطق جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران را جا بیندازیم.

وی با اشاره به اینکه سعودی ها کارنامه سیاهی از حمایت از گروه های تروریستی دارند افزود: از سوی دیگر گفته شده است قطر از گروه های حماس و اخوان المسلمین حمایت کرده و این عنوان هم از دلایل دیگر خشم سعودی ها شده است است ،قطری ها هر لحظه موضع متفاوتی داشتند و سازشان با ساز شورای عالی همکاری خلیج فارس کوک نبوده لذا بعضی میگویندعربستان نمی خواهد کشور کوچکی مثل قطر سیاست مستقلی داشته باشد.

سفر ترامپ به ریاض جهت فتنه انگیزی و ایجاد بحران در منطقه بود

آصفی با اشاره به اینکه آمریکا بزرگترین پایگاه را در قطر دارد گفت: سفر ترامپ به ریاض جهت فتنه انگیزی و ایجاد بحران در منطقه بود ، سال 2014 درگیری محدودی بین این دو کشور ایجاد شد امیدواریم این سری هم با میانجی گری مسئله حل شود لذا همه به دنبال این هستند که یک راه آبرومند جهت خروج از بحران پیدا کنند، سیاست های سعودی راه به جایی نمی برد و سعودی ها نشان دادند کشوری لجوج ، کم ظرفیت و زورگو هستند.

منطق ما در دنیا بازتاب مورد نیاز را ندارد ، ریاض تصور می کند با دلار می تواند

سفیر اسبق جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در امارات با اشاره به اینکه این ماجرا جهت قطر درسی بود که بداند آمریکا آنها را جهت دوشیدن می خواهد گفت: اگرکشورهای منطقه از این ماجرا درس بگیرند ، شرایط منطقه بهتر می شود. وی با اشاره به اینکه اهمیت کشور عزیزمان ایران به چشم همه آمده است افزود: کارها سعودی ها حقانیت کشور عزیزمان ایران را نشان داد، باید شبکه های متفاوت را به استخدام گرفت و فضا را به نفع خود کرد لذا توئیت یک مسوول خوب است ولی کافی نیست، جا دارد فعال تر حرکت کنیم ، این ماجرا به درگیری نظامی نمی رسد لیکن به نفع آنها نیست.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | سیاست | ایرانی | سعودی ها | عربستان سعودی | سعودی | ریاض | آصفی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog